No 2014.gada 1.janvāra Latvija pāries uz eiro

Triniti

Otrdien, 9. jūlijā Eiropas Savienības Ekonomisko un finanšu jautājumu padome sanāksmē Briselē oficiāli pieņēma gala lēmumu atbalstīt eiro ieviešanu Latvijā no 2014. gada 1. janvāra.

Šobrīd eirozonā ir 17 valstis: no 2002.gada – Austrija, Beļģija, Francija, Grieķija, Īrija, Itālija, Luksemburga, Nīderlande, Portugāle, Somija, Spānija, Vācija, no 2007.gada – Slovēnija, no 2008.gada – Kipra un Malta, no 2009.gada – Slovākija, no 2011.gada – Igaunija. Tādā veidā nākamā gada sākumā Latvija kļūs par 18. eirozonas valsti.

“Pēc ilga un ļoti vērienīga darba Latvijas vēsturē ir noticis nozīmīgs pagrieziens Eiropas Savienības tālākā integrācijā. Šodien var viennozīmīgi teikt, ka Latvijai ir dota ceļazīme uz ekonomisko stabilitāti, drošību un sadarbību, kur Latvija nu ir pilnvērtīga un daudz ietekmīgāka partnere Eiropas Savienības valstu vidū. No iestāšanās eirozonā iegūs visa sabiedrība, jo ekonomiskā izaugsme ilgtermiņā arvien palielināsies,” uzsvēra Latvijas finanšu ministrs. Lata kurss pret eiro nemainīsies un saglabāsies kā līdz šim 1 lats = 1.423 eiro. Šis kurs, kas no 9.jūlija ir aptirināts neatsaucami, ir labi zināms finanšu tirgiem un plašam naudas lietotāju lokam.

Jūnija sākumā Eiropas Komisijas un Eiropas Centrālās bankas publicētie konverģences ziņojumi apliecināja, ka Latvija izpilda uzņemšanai eirozonā izvirzītos ekonomiskos kritērijus. Pēc tam Latvijas pievienošanos Eiropas vienotās valūtas zonai jau atbalstīja ES valstu un valdību vadītāji un arī Eiropas Parlamenta deputāti.

Tagad Latvijas atbildīgajām institūcijām būs jāīsteno informēšanas kampaņa, skaidrojot iedzīvotājiem, kā praktiski notiks pāreja no latiem un santīmiem uz eiro un centiem. Lai informācija sasniegtu katru iedzīvotāju, plānota gan kampaņa medijos, gan informatīvs sūtījums katrai Latvijas mājsaimniecībai. Kā žurnālistiem otrdien norādīja finanšu ministrs, aktīva iedzīvotāju informēšanas kampaņa par eiro ieviešanu Latvijā sāksies vasaras beigās.

Pēc pārejas uz eiro nākamā gada pirmās divas nedēļas Latvijā būs latu un eiro paralēlās apgrozības periods, kad iedzīvotāji tirdzniecības vietās vēl varēs norēķināties latos, bet atlikums tiks izdots eiro. No nākamā gada 15.janvāra maksājumus Latvijā varēs veikt tikai eiro. Arī algas, pensijas un pabalstus nākamā gada janvārī visiem izmaksās eiro.

Latvijā tiks lietotas tādas pat eiro banknotes kā visā eirozonā, savukārt eiro monētas tiks kaltas īpaši Latvijai ar valsts simboliem, kas savulaik tika izraudzīti tautas ideju konkursā.

Iedzīvotāji latus pret eiro varēs bez maksas apmainīt no 2014.gada janvāra sešus mēnešus komercbankās un trīs mēnešus Latvijas Pasta nodaļās vietās, kur nav banku filiāles. Latvijas Bankā latus pret eiro varēs mainīt neierobežotu laika periodu.

Kā uzsver komercbankas un amatpersonas, vienkāršāk notiks bezskaidras naudas maiņa – visa latu kontos uzkrātā nauda eiro ieviešanas dienā automātiski un bez maksas tiks konvertēta eiro.

Pēc Latvijas pievienošanās eirozonai latu banknotes un monētas tiks izņemtas no apgrozības un iznīcinātas.

Comments are closed.