Nestabilo valstu reitings: Latvijā ir zems risku līmenis

Triniti

Ikgadējā nestabilāko un funkcionēt nespējīgāko valstu reitingā Latvija ierindojusies 140. no 178 pozīcijām, iekļūstot stabilo valstu grupā (valstis ar zemu risku līmeni).

ASV ekonomikas un politikas žurnāls «Foreign Policy» un ASV pētniecības fonds «Fund for Peace» jau devīto gadu veido funkcionēt nespējīgo valstu reitingu, vērtējot valstis pēc riskiem vairākās jomās, apskatot demogrāfisko situāciju, ņemot vērā bēgļu plūsmu, atriebību alkstošo grupu pastāvēšanu valstīs, ekonomikas attīstību, nabadzībā grimstošo iedzīvotāju īpatsvaru, valsts leģitimitāti, publisko valsts pakalpojumu pieejamību, cilvēktiesību ievērošanu un citus aspektus. Sastādot reitingu, eksperti analizēja datus no 90 000 publiski pieejamu avotu par 178 pasaules valstīm.

2013.gada sarakstā Latvija ieņem 140.vietu. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, situācija Latvijā uzlabojusies un līdz ar to sarakstā Latvija pavirzījusies par četrām pozīcijām uz leju stabilāku valstu virzienā. Tas ir trešais straujākais kritums pasaulē. Ņemot vērā minētā pētījuma būtību, „straujš kritums” šajā gadījumā ir vērtējams pozitīvi. Arī Igaunijā un Lietuvā situācija ir uzlabojusies, Igaunijai nokrītoties par divām pozīcijām līdz 145.vietai, bet Lietuvai – par vienu pozīciju līdz 150.vietai.

Nestabilo valstu grupā (valstis ar bīstamu risku līmeni) iekļuva daudzas NVS valstis – Krievija (80 vieta), Baltkrievija (81), Ukraina (117), Kazahstana (109), kā arī Gruzija (55) un Armēnija (105).

Par pasaulē nestabilākajām valstīm atzītas Somālija, Kongo Demokrātiskā Republika, Sudāna, Dienvidsudāna un Čada, kam seko Jemena un Afganistāna.

Savukārt stabilākās un ilgtspējīgākās valsts ir Somija, Norvēģija un Šveice.

Comments are closed.