Lielbritānijā sāk vērsties pret pirātismu

Triniti

Četras lielākās Lielbritānijas izklaides industrijas organizācijas „BT”, „Sky”, „TalkTalk” un „Virgin Media” panākušas vienošanos ar interneta pakalpojumu sniedzējiem (IPS) par pirātisma apkarošanas pasākumu ieviešanu.

Organizācijas un IPS beidzot vienojušies, ka sākot no 2015.gada, visiem interneta lietotājiem, kuri nelegāli lejuplādējuši jebkādus failus, tiks izsūtītas izglītojošas brīdinājuma vēstules.

Šādu vienošanos puses centušās panākt jau vairāk kā četrus gadus, tomēr līdz pat šai dienai pie veiksmīga kopsaucēja nebija izdevies nonākt. Būtiskas viedokļu atšķirības bijušas ar Britu mūzikas ierakstu industriju („BPI”) un kinofilmu asociāciju („Motion Picture Association”), kuras vēlējušās ieviest visai būtiskas  reformas. BPI un MPA vēlējās iegūt piekļuvi datubāzei, kurā tiktu glabāta informācija par visām personām, kuras vienreiz jau ir tikušas brīdinātas. Tāpat BPI vēlējusies, lai brīdinājuma vēstulēs tiktu iekļauta informācija par iespējamajiem sodu mēriem.

Tomēr, pēc vairāk kā četru gadu ilgām diskusijām, Brīvprātīgajā autortiesību brīdinājuma programmā („Voluntary Copyright Alert Programme”) neviens no šiem pasākumiem nav ieviests.

Brīdinājuma vēstules saturēs izglītojošu informāciju, kas pievērsīs cilvēku uzmanību legālajām failu lejupielādes iespējām. Puses vienojušās, ka vienai personai varēs nosūtīt līdz četrām brīdinājuma vēstulēm, kuras saturēs augstākminēto informāciju. Interesanti, bet pēc šo četru vēstuļu nosūtīšanas turpmākas darbības vairs nesekos un nekāda veida sodi netiks piemēroti.

Kopumā jāsecina, ka šādas darbības un arī brīdinājuma programmas izstrāde ir vērtējama tikai pozitīvi, tomēr nesaprotams ir fakts, ka pret konkrētajiem pārkāpējiem nebūs iespējams vērsties bargāk, piemērojot naudas sodus.

Vērts pieminēt, ka Francijā par failu nelegālu lejuplādēšanu lietotājam tiek atslēgts internets, bet vēl krasāk pret pirātiem vēršas Japānā, kur par failu nelikumīgu lejuplādēšanu tiek piemērots naudas sods līdz EUR 20 000 apmērā vai līdz pat divus gadus ilgs cietumsods.

Saskaņā ar dažādos avotos pieejamo informāciju, Latvijā ir pieejams viens no ātrākajiem internetiem pasaulē. Ņemot vērā, ka par interneta ātrumu Latvijā sevišķi nav jāsūdzas, sabiedrībai ne pavisam sveša nav arī nelegālā failu lejuplādēšana. Tomēr aktīva tiesībsargājošo iestāžu vēršanās pret pirātiem Latvijā nav novērota. Latvijas Republikā, saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu, par autortiesību vai blakustiesību pārkāpumu fiziska persona  var saņemt līdz pat 700 euro lielu naudas sodu, bet juridiska persona līdz 7 100 euro lielu naudas sodu. Ar autortiesību uzraudzīšanu Latvijā nodarbojas Valsts policija.

Comments are closed.