Diskusijas par nodokļu reformu

Triniti

Valdībā tiek apspriestas vērienīgas nodokļu reformas. Starp galvenajiem reformas uzdevumiem minētas: ēnu ekonomikas samazināšana, VID efektivitātes palielināšana un labklājības nevienlīdzības samazināšana.

Reformas plāns paredz ietvert Iedzīvotāju Ienākuma Nodokļa (IIN) progresīvās nodokļa likmes ieviešanu, ikmēneša minimālās algas palielināšanu par EUR 50 līdz EUR 430, diferencētu neapliekamo minimumu un solidaritātes nodokļa atcelšanu, kuru aizstās jauna progresīva sociālās iemaksu sistēma.

Izmaiņas, iespējams, skars arī Uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), kur paredzēta 0% nodokļa likme re-investētam ienākumam, vienota 20% UIN likme visiem ienākumiem un obligāto sociālo iemaksu griestu ieviešana, kas paredz, ka par ienākumiem, kas pārsniedz griestus, nav jāmaksā obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Paredzams, ka nodokļu slogs pamazām tiks pārvietots uz patēriņu. PVN likmi ir paredzēts saglabāt 21% apmērā, kamēr pakāpeniski paaugstināt akcīzes un azartspēļu nodokli. Tāpat ir plānots izvērtēt Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) sistēmu, pievēršot uzmanību kadastrālās vērtēšanas sistēmas uzlabošanai, no kuras ir atkarīga  NĪN lielums.

Dažās jomās nodokļu izmaiņas jau ir stājušās spēkā, piemēram: jaunuzņēmumiem (start-up) ir pieejams īpašs nodokļu režīmu, kas paredzēts darbaspēka izmaksu samazināšanai un UIN samazinājumus pašiem jaunuzņēmumiem.

Pašreizējais reformas priekšlikums paredz pilnīgu tā ieviešanu jau līdz 2018.gadam, tomēr pastāv pamatotas bažas, ka plašu diskusiju rezultātā nodokļu izmaiņas var ievilkties.

Comments are closed.